Nastava na daljinu - od ponedjeljka 16.3.2020.

Autor: Administrator , 15. 3. 2020.

Od ponedjeljka, 16.3.2020., neće se održavati nastava u školi nego kreće izvođenje nastave na daljinu.

Zbog krizne situaciju oko širenja koronavirusa Ministarstvo znanosti i obrazovanja je dalo smjernice za organizaciju nastave na daljinu uz pomoć informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Škola je postupila prema preporukama Ministarstva znanosti i obrazovanja pa su za potrebe izvođenja nastave na daljinu za razrednu nastavu uspostavljeni komunikacijski kanali s roditeljima, a za predmetnu nastavu smo otvorili virtualne učionice u  Yammer-u.

Virtualnim učionicama učenici predmetne nastave mogu s AAI identitetom (= korisnički podaci dobiveni od CARNet-a, kojima učenici pristupaju e-Dnevniku) pristupiti  poveznicama koje su postavljene ranije, unutar druge obavijesti.

U virtualnim učionicama će učitelji davati obavijesti o dnevnom rasporedu i uputit će učenike na sadržaje potrebne za ostvarivanje nastave taj dan. Predmetni nastavnici će davati i upute vezano uz korištenje materijala u udžbenicima te samostalnog rada učenika.
Moguće je da učenici dobiju i domaće zadaće kako bi se mogao pratiti njihov rad.
Prisutnost učenika na nastavi pratit će se uz njihove aktivnosti u „virtualnoj učionici “.

Upozoravamo učenike na primjerene oblike ponašanja u virtualnom okruženju, što znači da vrijede slična pravila primjerenog ponašanja i ophođenja kao i u učionici. Tako učenici za neprihvatljive oblike ponašanja mogu snositi posljedice.

Za učenike predmetne nastave osnovnih škola svaki dan će biti definiran raspored i pripremljeni sadržaji za online nastavu za osnovni paket predmeta od 4 do 5 sati na dan. Sadržaji će uključivati videosnimku predavanja, kao i dodatne radne materijale. Dodatno predmetni nastavnici mogu pripremiti vlastite sadržaje ili organizirati suradnju u svojim virtualnim učionicama. Također, predmetni nastavnici čiji predmeti nisu pokriveni osnovnim paketom mogu organizirati nastavu u 5., odnosno 6. satu u danu. Roditelji učenika 6. i 8. razreda, čija djeca nemaju mogućnosti korištenja informacijsko-komunikacijske tehnologije kod kuće (bilo da nemaju uređaj za to ili pak nemaju pristup internetu) mogu se javiti školi pa ćemo im nastojati osigurati uvjete za to.

Dodatno, Sportska televizija će emitirati nastavne sadržaje za predmetnu nastavu u razdoblju od 8 do 14 sati. Nastava će se održavati od tri do pet školskih sati prema rasporedu koji će se objavljivati na stranicama MZO-a, Škole za život i stranicama CARNET-a te na mrežnim stranicama škola.

Raspored prikazivanja na Sportskoj televiziji (SPTV)

razred

termin

predmeti

5. razred OŠ

8 – 9.30 h

MAT, HRV, PRI, ENG, NJEM

6. razred OŠ

9.30 – 10.45 h

POV, MAT, PRI, ENG, NJEM

7. razred OŠ

10.45 – 11.50 h

MAT, HRV, BIO, GEO

8. razred OŠ

11.50 – 12.45 h

HRV, MAT, BIO, ENG, NJEM

Ministarstvo znanosti i obrazovanja organizirat će u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom na 3. programu nastavu za učenike razredne nastave prema kurikulumima i nastavnim programima svaki dan u sljedećim terminima u programu pod nazivom Škola na Trećem:

Razred Termin
1. razred 8 – 10 h
2. razred 10 – 12.30 h
3. razred 13 – 16 h
4. razred 16 – 19 h

Prvi dan emitiranja nastave na daljinu preko HRT 3 pod nazivom Škola na Trećem bit će u ponedjeljak, 16. ožujka 2020. godine.

Škola će osigurati prihvat učenika razredne nastave koje roditelji nisu u mogućnosti ostaviti pod nadzorom kod kuće.
Učenici u školi također trebaju pratiti nastavu na programu HRT 3. Dakle, za njih neće biti organizirana nastava, nego će pratiti obrazovni program na televiziji ili će sudjelovati u nastavi na daljinu uz praćenje učitelja.

Učenici koji koriste uslugu pomoćnika u nastavi mogu je nastaviti koristiti u školi ako učenik dolazi u školu ili kod kuće ako učenik ostaje kod kuće.
Međutim, u ovome drugom slučaju potrebna je suglasnost roditelja i pomoćnika. Uslugu je moguće koristiti u vremensku opsegu koji je potreban za praćenje nastave na daljinu, a najviše koliko je učenik koristio uslugu pomoćnika u nastavi u školi.

Svi će učenici dakle već od ponedjeljka pratiti nastavu putem HRT 3 (razredna nastava) i Sportske TV (svi ostali učenici). U ponedjeljak i utorak će učitelji testirati virtualne učionice, a od srijede bi se nastava trebala izvoditi u virtualnoj učionici.

Za sve eventualne dodatne informacije kontaktirajte školu.