Škola plivanja 2015.

Autor: Mario Dominković, 20. 2. 2015.

„NAUČIMO PLIVATI – ŠKOLA PLIVANJA 2015.“

Poštovani,

u razdoblju 2012.-2014. proveli smo 3 projekta škole plivanja za osnovne škole, a tijekom kalendarske 2014.g. u  projektu je sudjelovalo više od 1500 učenika iz 38 osnovnih i 22 područne škole s područja naše županije (bez vinkovačkih škola). Učenici su u evaluacijama prethodnih projekata dali prosječnu ocjenu 4,9 (više od 2000 ispitanika u 3 projekta), na skali od 1 (izrazito nezadovoljan) do 5 (izrazito zadovoljan). Prema našim istraživanjima u 2011.g. bilo je oko 72 % učenika neplivača u osnovnim školama (bez grada Vinkovaca), a postotak neplivača smanjuje se od tada po stopi 5 - 7 % godišnje.

Spoznajući taj problem i veliku potrebu djece za kvalitetnim plivačkim programima odlučili smo ponuditi za ovu školsku godinu 3 plivačka programa škole plivanja u novom projektu „NP-ŠP'15.“:

1. obuka neplivača za učenike neplivače – poduka kraul tehnike plivanja za sve polaznike s ocjenom početnog testiranja I-NP (neplivač)
  2. korektivno plivanje – napredno kraul plivanje za sve polaznike prethodnih projekata sa završnom ocjenom II-PP (poluplivač) ili III-PPR (plivač predpočetnik)
  3. poduka leđne tehniku plivanja – za sve polaznike prethodnih projekata sa završnom ocjenom IV-PPČ (plivač početnik) i V-P (plivač) i za sve nove polaznike koji su plivači.

Osnovni ciljevi projekta su svladavanje plivačkih vještina uz visoku razinu zadovoljstva i sigurnost djece u vodenom mediju. Stoga navedeni programi sadrže i plivačke igre u vodi uz koje će djeca učiti na zabavan i kreativan način. Plivački programi u projektu Naučimo plivati – škola plivanja 2015. su verificirani od strane Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta (MZOS), tj. zadovoljavaju sve stručne i pedagoške kriterije.

Programi sadrže 8 dolazaka u različitim vremenskim terminima (u dogovoru sa školom i ne za vrijeme nastave). Prilikom svakog dolaska provodit će se dva sata programa (ukupno 16 sati). Provoditelji plivačkih programa su diplomirani kineziolozi i treneri plivanja s dugogodišnjim iskustvom. Aktivnosti prijevoza i poduke plivanja provodit će se od početka ožujka 2015..g., a planirani završetak je s krajem školske godine 2014/2015., odnosno u lipnju 2015.g.

Raspored prijevoza i poduke plivanja biti će u školi i na našoj web stranici. Temperatura vode u bazenu za obuku je 31°C, a zraka 33°C. Poduka se provodi u bazenu u kojem djeca mogu hodati. Higijena i čistoća vode zadovoljavaju sve propisane zakonske standarde. Djeca na bazen trebaju ponijeti samo kupaće i ručnik. Na bazenu su ugrađena sušila i podno je grijanje duž cijelog bazena.

Vukovarsko-srijemska županija pokrovitelj je projekta i jednim djelom sufinancira troškove projekta. Općina financira 100 % troškova prijevoza pa je cijena od 360 kn umanjena i sada iznosi 280 kn (plaćanje na tri rate). Prvu ratu potrebno je uplatiti u školi po prijavi (100 kn), drugu ratu prvi dolazak na bazen (100 kn), a treću ratu od 80,00 kn četvrti dolazak na bazene. U slučaju da nisu moguće uplate u školi iznos od 200 kn potrebno je uplatiti pri prvom dolasku na bazene, a četvrti dolazak 80 kn.