BITI RODITELJ U SVIJETU INTERNETA

Nove tehnologije sastavni su dio svakodnevnog života vašeg djeteta. Zabrana korištenja računala bila bi kontraproduktivna. Strah da bi mogla ostati bez privilegije korištenja Interneta može potaknuti da djeca budu tajnovita i da ne govore roditeljima o eventualnim problemima tijekom korištenja interneta. Stoga je rješenje u učenju - pronađite vrijeme za bolje upoznavanje s tehnologijom dostupnoj vašoj djeci i pomozite djetetu da je koristi na ispravan i siguran način.

Društvene mreže su besplatne usluge na Internetu koje pružaju razne načine komuniciranja s drugim ljudima. Najpoznatije društvene mreže koje se koriste su Facebook, Myspace, Netlog, Twitter, Blogster, Google+ ...

Budući da društvene mreže nemaju praktičan način potvrde godišta, mnoga djeca lažiraju svoje stvarno godište samo kako bi mogli napraviti profil.

Postoje i društvene mreže specijalno dizajnirane za djecu od 6 do 10 godina kao što su KidSwirl i Togetherville.

Roditelj s djetetom treba dogovoriti skup pravila o korištenju Interneta kojih se dijete treba pridržavati.  Pročitajte savjete dolje u priloženom dokumentu "Savjeti za roditelje" ili pogledajte Priručnik za roditelje

Još dodatnih savjeta možete pronaći ovdje.

Zaštita privatnosti na Facebooku

Primarna namjena Facebooka je otkrivanje osobnih informacija o njegovim članovima, a to je jedna od osnovnih stvari koje treba spriječiti kod male djece. Kada ocijenite da je vaše dijete dovoljno zrelo da otvori FB profil, pomozite mu i barem za početak u postavkama podesite maksimalnu razinu privatnosti. Detaljnije pogledajte priložene dokumente: "Facebook brošura" i prezentacija "Zaštitite privatnost na facebooku-upute".

Postavljanje roditeljske zaštite

Microsoft Windows Vista i Windows 7 imaju ugrađenu „Roditeljsku zaštitu” koja je uključena u sam operacijski sustav.

Na taj način možemo ograničiti vrijeme u kojem dijete može koristiti računalo, koje igre i programe može koristiti, a koje ne.

Pogledajte kako postaviti funkcije roditeljskog nadzora (Parental Control) na kućnim računalima koja imaju operacijski sustav Windows 7 (pogledajte priloženi dokument "Postavljanje roditeljskog nadzora"):

WINDOWS LIVE OBITELJSKA SIGURNOST 2011

Windows Live Obiteljska sigurnost je program koji omogućuje praćenje aktivnosti rada na računalu te priječi pristupanje neželjenim mrežnim stranicama. Pomoću njega ćete djeci dati određenu neovisnost, ali ćete moći pratiti njihovu aktivnost na računalu. Sve o detaljima preuzimanja i korištenje programa možete naći ovdje.

Još o sigurnosti i zaštiti na Internetu možete pogledati na web stranicama:

sigurnost.tvz.hr

www.carnet.hr/sigurnost

www.cert.hr

Program za filtriranje web stranica:

Klikni na sliku za preuzimanje programa  s interneta

U slučaju da posumnjate da je vaše dijete žrtva seksualnog zlostavljanja ili pronađete bilo kakav trag na računalu (slika, video, poruke elektroničke pošte), razgovarajte s njim o tome problemu. Možete obavijestiti policiju na telefon 92, adresu elektroničke pošte policija@mup.hr ili izravno doći u najbližu policijsku postaju ili policijsku upravu.

« Listopad 2020 »